Skip to content

11 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 7, 2009

Property Information

Block172.14
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,665
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$244,000
44%
Improvement Value:$310,300
56%
Total Assessment$554,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,600+1.9%
2024$14,332+5.6%
2023$13,571+1.6%
2022$13,353+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,665DeedBook 12222, Page 3343

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5901, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1955