Skip to content

7 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block172.14
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$219,000
49%
Improvement Value:$229,000
51%
Total Assessment$448,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,509+1.9%
2024$11,297+9.0%
2023$10,363+1.6%
2022$10,196+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20211, Page 1597

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12450, Page 304Recorded8/6/2013

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6220, Page 672

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 5548, Page 248

Property Sale

Sale
$150,100
DeedBook 5246, Page 898

Property Sale

Sale
$150,100
DeedBook 5147, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1954