Skip to content

24 Carolina AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block172.14
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,392
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,100
48%
Improvement Value:$256,700
52%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,085+4.9%
2024$11,523+5.6%
2023$10,911+1.6%
2022$10,736+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 20230, Page 24986

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12143, Page 6896

Property Built

Built

Year Built: 1954