Skip to content

525 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block172.14
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,600
47%
Improvement Value:$227,900
53%
Total Assessment$426,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035+1.9%
2024$8,870+5.6%
2023$8,399+1.6%
2022$8,264+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20211, Page 37991

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,152DeedBook 20211, Page 8629Recorded9/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1954