Skip to content

1 Shelley TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2021

Property Information

Block172.15
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
DescriptionR
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,524
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,200
43%
Improvement Value:$307,500
57%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+1.9%
2024$12,539+5.6%
2023$11,873+1.6%
2022$11,682+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4886, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1957