Skip to content

29 Carolina AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block172.15
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,544
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,300
42%
Improvement Value:$319,100
58%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,471+1.9%
2024$13,224+5.6%
2023$12,522+1.6%
2022$12,321+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 20260, Page 11264

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20220, Page 93230

Property Built

Built

Year Built: 1957