Skip to content

27 Lorelei RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block172.15
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description2SFR/B/2344
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,468
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,400
35%
Improvement Value:$438,300
65%
Total Assessment$671,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,628+1.9%
2024$16,323+5.6%
2023$15,457+1.6%
2022$15,208+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 4999, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1957