Skip to content

5 Shelley TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block172.15
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,668
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,600
39%
Improvement Value:$368,000
61%
Total Assessment$603,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,787+1.9%
2024$14,516+5.6%
2023$13,746+1.6%
2022$13,525+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5660, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1955