Skip to content

16 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1955

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jul 15, 1999

Property Information

Block172.16
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,408
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
42%
Improvement Value:$303,900
58%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,183+1.9%
2024$11,959+5.6%
2023$11,325+1.6%
2022$11,143+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5634, Page 410

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5107, Page 25

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4904, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1955