Skip to content

25 Westwood Drive SouthWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block172.16
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,000
51%
Improvement Value:$200,900
49%
Total Assessment$409,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+1.9%
2024$10,695+5.6%
2023$10,127+1.6%
2022$9,965+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20230, Page 37799

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12184, Page 2002

Property Built

Built

Year Built: 1952