Skip to content

10 Carolina AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 24, 2007

Property Information

Block172.16
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,152
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,900
47%
Improvement Value:$243,900
53%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+1.9%
2024$11,513+5.6%
2023$10,902+1.6%
2022$10,727+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 12097, Page 1119

Property Built

Built

Year Built: 1954