Skip to content

13 Westwood Drive SouthWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block172.16
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,188
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,400
47%
Improvement Value:$245,200
53%
Total Assessment$462,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,415+1.9%
2024$11,205+5.6%
2023$10,611+1.6%
2022$10,440+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 5434, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1952