Skip to content

4 Westwood Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1957

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block172.16
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0116

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,166
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,300
49%
Improvement Value:$236,100
51%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,434-5.8%
2024$12,143+14.3%
2023$10,628+1.6%
2022$10,457+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,166DeedBook 20230, Page 7224

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 20180, Page 92996Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$293,500

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 12508, Page 856Recorded8/5/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6227, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1957