Skip to content

58 Lorelei RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block172.17
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,308
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,100
55%
Improvement Value:$286,400
45%
Total Assessment$631,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+1.9%
2024$12,074+5.6%
2023$11,434+1.6%
2022$11,250+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961