Skip to content

8 Ralph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1964

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jun 27, 1986

Property Information

Block172.17
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,604
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
46%
Improvement Value:$409,300
54%
Total Assessment$754,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,446+1.9%
2024$15,158+5.7%
2023$14,340+1.7%
2022$14,106+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,000

To:

Sq Ft1,604DeedBook 4937, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1964