Skip to content

25 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$446,750
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block172.17
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,776
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,400
45%
Improvement Value:$405,000
55%
Total Assessment$736,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631+1.9%
2024$15,344+5.6%
2023$14,529+1.6%
2022$14,296+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$446,750

To:

Sq Ft1,776DeedBook 20190, Page 3137

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 12506, Page 8742Recorded7/29/2014

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4850, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1961