Skip to content

62 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 1997

Property Information

Block172.18
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage840
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,000
63%
Improvement Value:$126,000
37%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,729+1.9%
2024$7,587+5.6%
2023$7,184+1.6%
2022$7,069+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966