Skip to content

72 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block172.18
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,676
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
47%
Improvement Value:$396,900
53%
Total Assessment$741,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,015+1.9%
2024$15,721+5.6%
2023$14,886+1.6%
2022$14,647+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,676DeedBook 5706, Page 150

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5127, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1973