Skip to content

17 Ralph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 12, 2018

Property Information

Block172.19
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,100
38%
Improvement Value:$563,100
62%
Total Assessment$911,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,357+1.9%
2024$19,983+5.6%
2023$18,922+1.6%
2022$18,618+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 20181, Page 2199

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4937, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1961