Skip to content

7 Ralph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 11, 2005

Property Information

Block172.19
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,566
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
46%
Improvement Value:$407,500
54%
Total Assessment$752,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,750+1.9%
2024$14,479+5.6%
2023$13,711+1.6%
2022$13,490+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 6160, Page 350

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5552, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1965