Skip to content

65 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1973

Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block172.21
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,448
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,400
44%
Improvement Value:$437,600
56%
Total Assessment$781,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,626+1.9%
2024$19,266+5.6%
2023$18,243+1.6%
2022$17,950+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5800, Page 330

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5144, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1973