Skip to content

53 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1959

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block172.21
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,612
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,500
52%
Improvement Value:$323,200
48%
Total Assessment$679,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,853+1.9%
2024$14,580+5.6%
2023$13,807+1.6%
2022$13,585+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 5718, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1959