Skip to content

4 Ellison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block172.23
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,080
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,200
54%
Improvement Value:$295,600
46%
Total Assessment$639,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626+1.9%
2024$14,353+5.7%
2023$13,578+1.7%
2022$13,356+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962