Skip to content

627 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1984
Other School

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block172.23
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR-4
Sq Footage7,304
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,386,000
47%
Improvement Value:$1,563,000
53%
Total Assessment$2,949,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$68,729+2.6%
2015$67,003+2.9%
2014$65,093+1.8%
2013$63,936+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,625,000

To:

Sq Ft7,304DeedBook 12489, Page 7576

Property Sale

Sale
$975,000
DeedBook 12266, Page 1141

Property Sale

Sale
$1,040,000
DeedBook 5605, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4795, Page 681