Skip to content

635 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block172.23
Lot33.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,048
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,500
51%
Improvement Value:$378,900
49%
Total Assessment$773,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,935+1.9%
2024$17,606+5.6%
2023$16,671+1.6%
2022$16,403+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930