Skip to content

9 Carlson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1980

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 12, 1988

Property Information

Block172.23
Lot33.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,904
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$447,000
47%
Improvement Value:$498,300
53%
Total Assessment$945,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,710+1.9%
2024$23,275+5.6%
2023$22,040+1.6%
2022$21,686+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,904DeedBook 5057, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1980