Skip to content

8 Ellison AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1963

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block172.23
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SBV2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,244
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,500
38%
Improvement Value:$560,200
62%
Total Assessment$905,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,565+1.9%
2024$17,243+5.6%
2023$16,328+1.6%
2022$16,065+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,306DeedBook 12450, Page 6594

Property Built

Built

Year Built: 1963