Skip to content

12 Ellison AveWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$1,267,625
Last Sale Date
Aug 25, 2024

Property Information

Block172.23
Lot5.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,858
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,800
39%
Improvement Value:$552,300
61%
Total Assessment$900,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,294+1.9%
2024$24,829+5.6%
2023$23,512+1.6%
2022$23,134+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,267,625

To:

Sq Ft2,858DeedBook 20240, Page 52661

Property Sale

Sale
$970,000
Sq Ft3,008DeedBook 20230, Page 64881Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft3,008DeedBook 20160, Page 88511Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5965, Page 440

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5591, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5402, Page 74