Skip to content

5 Carlson RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 9, 2004

Property Information

Block172.23
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,356
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,000
45%
Improvement Value:$405,200
55%
Total Assessment$743,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,254+1.9%
2024$17,918+5.6%
2023$16,968+1.6%
2022$16,695+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,356DeedBook 6138, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1965