Skip to content

1 Cullen DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Mar 4, 2010

Property Information

Block172.24
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,832
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,300
44%
Improvement Value:$441,900
56%
Total Assessment$786,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,549+1.9%
2024$16,245+5.6%
2023$15,383+1.6%
2022$15,135+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft2,832DeedBook 12244, Page 7023

Property Built

Built

Year Built: 1966