Skip to content

21 Cullen DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1966

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block172.24
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,200
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,000
47%
Improvement Value:$385,000
53%
Total Assessment$729,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,792+1.9%
2024$16,484+5.6%
2023$15,609+1.6%
2022$15,358+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$777,000

To:

Sq Ft2,200DeedBook 20230, Page 38921

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5815, Page 834

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5183, Page 670

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 4924, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1966