Skip to content

595 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1925

Last Sale Date
Mar 10, 2016

Property Information

Block172.25
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,296
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,100
55%
Improvement Value:$250,300
45%
Total Assessment$556,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,975+1.9%
2024$10,773+5.6%
2023$10,201+1.6%
2022$10,037+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925