Skip to content

30 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block172.25
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,158
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,000
37%
Improvement Value:$581,400
63%
Total Assessment$928,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,635+1.9%
2024$21,238+5.6%
2023$20,111+1.6%
2022$19,788+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft3,182DeedBook 20170, Page 66892

Property Sale

Sale
$379,000

From:

To:

Sq Ft3,158DeedBook 20170, Page 1233Recorded1/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962