Skip to content

24 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2025

Property Information

Block172.25
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,356
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$348,100
53%
Improvement Value:$307,000
47%
Total Assessment$655,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+1.9%
2024$13,339+5.6%
2023$12,631+1.6%
2022$12,428+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

To:

DeedBook 6379, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1962