Skip to content

33 Ralph RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1976

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block172.26
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,744
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,700
44%
Improvement Value:$435,100
56%
Total Assessment$778,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,141+1.9%
2024$19,771+5.6%
2023$18,722+1.6%
2022$18,421+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,744DeedBook 20190, Page 64416

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,744DeedBook 12504, Page 6091Recorded7/15/2014

Property Sale

Sale
$5,549,000
DeedBook 6075, Page 832

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5694, Page 452

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5407, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1976