Skip to content

15 Mcguire DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1990

Last Sale Price
$830,750
Last Sale Date
Sep 4, 2020

Property Information

Block172.26
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0117

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage3,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,800
35%
Improvement Value:$621,400
65%
Total Assessment$949,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,858+1.9%
2024$24,402+5.6%
2023$23,107+1.6%
2022$22,735+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$830,750

To:

Sq Ft3,478DeedBook 20200, Page 93525

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 6134, Page 357

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5167, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1990