Skip to content

69 Manger RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block172.26
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0115

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,840
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,400
46%
Improvement Value:$402,800
54%
Total Assessment$746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,980+1.9%
2024$18,631+5.6%
2023$17,642+1.6%
2022$17,359+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5921, Page 386

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 5245, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1977