Skip to content

667 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block173.01
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,900
56%
Improvement Value:$241,100
44%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,450+1.9%
2024$10,258+5.6%
2023$9,714+1.6%
2022$9,558+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20190, Page 21142

Property Built

Built

Year Built: 1950