Skip to content

663 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1949

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block173.01
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage998
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,300
56%
Improvement Value:$200,900
44%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,705+1.9%
2024$9,527+5.6%
2023$9,021+1.6%
2022$8,876+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft998DeedBook 20250, Page 3916

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5339, Page 178

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4823, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1949