Skip to content

649 Mt. Pleasant AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block173.01
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,224
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,400
56%
Improvement Value:$182,600
44%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+1.9%
2024$9,683+5.6%
2023$9,170+1.6%
2022$9,022+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20160, Page 72559

Property Sale

Sale
$311,818

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 12517, Page 7882Recorded10/1/2014

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 6315, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1946