Skip to content

24 Westover TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block173.01
Lot5.07
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,000
45%
Improvement Value:$327,300
55%
Total Assessment$598,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+1.9%
2024$13,040+5.6%
2023$12,348+1.6%
2022$12,149+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6236, Page 789

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 6034, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1952