Skip to content

11 Colonial Woods DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block173.02
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,368
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,800
41%
Improvement Value:$415,800
59%
Total Assessment$702,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,542+1.9%
2024$15,256+5.6%
2023$14,447+1.3%
2022$14,257+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,368DeedBook 20220, Page 82970

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 20170, Page 78000Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6081, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1960