Skip to content

29 Colonial Woods DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1960

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 19, 2025

Property Information

Block173.02
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,968
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$286,500
37%
Improvement Value:$479,000
63%
Total Assessment$765,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,460+1.9%
2024$18,121+5.6%
2023$17,159+1.6%
2022$16,883+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

DeedBook 20250, Page 12119

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 5454, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1960