Skip to content

8 Cullen DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1967

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 15, 1989

Property Information

Block173.02
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,876
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,000
46%
Improvement Value:$403,600
54%
Total Assessment$747,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,616+1.9%
2024$15,330+5.6%
2023$14,516+1.6%
2022$14,283+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 5087, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1967