Skip to content

7 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 11, 2016

Property Information

Block173.03
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,224
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,100
52%
Improvement Value:$238,900
48%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,162+1.9%
2024$12,920+5.6%
2023$12,235+1.6%
2022$12,038+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20161, Page 7202

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 12262, Page 3680

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5550, Page 242

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5241, Page 96

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4893, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1950