Skip to content

20 Morris RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1954

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 19, 2012

Property Information

Block173.03
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$271,000
57%
Improvement Value:$204,600
43%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+1.9%
2024$10,346+5.6%
2023$9,797+1.6%
2022$9,639+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 12395, Page 5776

Property Built

Built

Year Built: 1954