Skip to content

5 Westover TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1946

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block173.03
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,486
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,500
51%
Improvement Value:$257,000
49%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,794+1.9%
2024$11,578+5.6%
2023$10,963+1.6%
2022$10,787+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,486DeedBook 12149, Page 6799

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook 6136, Page 253

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4958, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1946