Skip to content

3 Westover TerraceWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block173.03
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,820
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,500
51%
Improvement Value:$257,000
49%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,251+1.9%
2024$13,008+5.6%
2023$12,317+1.6%
2022$12,119+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5451, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1950