Skip to content

1 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block173.03
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,428
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,600
51%
Improvement Value:$253,500
49%
Total Assessment$516,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+1.9%
2024$12,502+5.6%
2023$11,839+1.6%
2022$11,648+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20220, Page 78195

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20160, Page 82916Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 6365, Page 5

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5536, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1950