Skip to content

3 Hunterdon RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Nov 4, 1997

Property Information

Block173.03
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0113

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,428
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,100
47%
Improvement Value:$298,100
53%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,284+1.9%
2024$13,040+5.6%
2023$12,348+1.6%
2022$12,149+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 5520, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1950